vissza

 

Curriculum VitaeFlimek és videógráfiainstallációkCikkekAktuálisKapcsolatLinkek

     
 

Pszcihoanalízis és emberkép
Beszélgetések a pszichoanalízisről
dokumentumfilm sorozat 3/5

A pszichoanalízist a XX. század egyik meghatározó szellemi áramlataként tartjuk számon, amely Bécsben, az 1800-as évek végén keletkezett, Sigmund Freud munkássága nyomán. A lélekelemzés erőteljesen megváltoztatta az emberi pszichéről vallott addigi felfogást, és megteremtette a modern lelki gyógymódok elméleti és gyakorlati alapjait. Kulturális és szellemi kisugárzása a mai napig is számottevő. Talán nem véletlen, hogy a XX. század hajnalán jelent meg Freud első nagy, egyben legeredetibb munkája, az Álomfejtés. E könyv, mint az új tudomány alapvetése, az álomelemzést jelöli meg a tudattalanhoz, az ember addig ismeretlen lelki területéhez vezető királyi útként. Költők és filozófusok sokat tudtak már korábban is a lélek rejtelmeiről, de Freud volt az első, aki az álomfejtésben ezt a maga teljességében megragadta. Itt írja le először, hogy az álmok - éppúgy, mint a lelki betegségek - a tudatos és tudattalan lelki erők küzdelmének eredményei. A gyógyítás során kidolgozott szabad asszociációs módszer ismét az orvoslás eszközévé tette a meghallgatás művészetét. A freudi emberkép a korabeli liberalizmus és az Osztrák-Magyar Monarchia válságát tükrözi, csakúgy, mint Musil regényei és Schönberg zenéje. A liberalizmus világképében, az ember gondolkodásában, szándékaiban, döntéseiben önálló, szabad és racionális. Freud szerint azonban a lelki élet egy tekintélyes része tudattalanul zajlik. Az ember nem úr a saját házában. Valódi, belső késztetéseiről csak azok gondos elemzése útján szerezhet tudomást.

A pszichoanalízis kezdetben nagy ellenállásba ütközött, hasonlóan Kepler és Darwin tudományos felfedezéseihez, mivel felhívta a figyelmet a gyermekkori szexualitás jelentőségére, amely később botránykővé vált. Freud rávilágított a szülő-gyerek kapcsolat összetettségére, amelyet az ógörög dráma nyomán Ödipusz-komplexusnak nevezett el.

A korabeli, képmutató Bécsben mindezt nem volt könnyű elfogadtatni, bár Freud az ösztönök erejével szemben éppen a társadalom és kultúra szabályozó szerepét is hangsúlyozta. A beszélgetések során ezeket a gondolatokat követjük nyomon.

 

stáblista
1993 - 55 perc - video

Rendező Forgács Péter
Konzultáns Dr. Gergely György, Dr. Fülöp Márta
Narrátor CsereÁgi, Kulka János
Operatőr Ferenczi Gábor, Forgács Péter, Jávor István
Sound Gulyás Kati
Asszisztens Ujj Zsuzsa
Vágó Révész Márta
BBS gyártás vezető Komjáthy Ferenc
MTV Rt. / FMS gyártás vezető Kovács Gyula , Szalai István , Tóth András
FMS-MTV producer Árvai Jolán

résztvevők listája

Dr. Haynal André (Geneva), gyakorló analitikus
Dr. Buda Béla , pszcihológus
Dr. Erős Ferenc, szociál pszcihológus
Dr. Göncz Kinga, pszcihoanalitikus
Dr. Grünberger Béla (Paris), gyakorló analitikus
Dr. Hidas György , training analyst
Dr. Nemes Livia, gyakorló analitikus
Dr. Székács István, pszcihoanalitikus
Dr. Paneth Gábor, gyakorló analitikus
Dr. Pléh Csaba, pszcihológia professzor
Dr. Vikár György, gyakorló analitikus

gyártás
HTV - FMS - BBSA

 
Vissza a lap tetejére